Chandni Chowk, New Delhi, Delhi
GST No. 07AYOPJ0379B2ZG
Call 07949359239 89% Response Rate
Send Enquiry
Minimum Order Quantity: 100 Meter
| Number of Core | 6 |
| Power/Voltage | 650/1100 V |
| Usage/Application | Electric |
| Conductor Size | 4 sq mm |
| Insulation Material | PVC |
| Conductor Material | Copper |
| Packaging Type | Roll |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 100 Meter
Product Brochure
| Brand | Polycab |
| Insulation Material | XLPE |
| Application | Control Cable |
| Cable Length | 500 meter |
| Voltage | 1100 V |
| Packaging Type | Drum |
| Current Rating | 1100 VOLT |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 100 Meter
Product Brochure
| Conductor Type | Stranded |
| Product Type | MULTICORE COPPER FLEXIBLE CABLE |
| Conductor Construction | COPPER |
| Power | 1100 VOLT |
| Conductor Resistance | Yes |
| Flame Retardant | Yes |
| Is It Armoured | No |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 100 Meter
| Insulation Material | PVC |
| Brand | Polycab |
| Application | Control Cable |
| Cable Length | 500 meter |
| Voltage | 1100 V |
| Packaging Type | Roll |
| Current Rating | 1100 VOLT |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 100 Meter
| Insulation Material | PVC |
| Brand | Polycab |
| Application | Power Cable |
| Cable Length | 500 meter |
| Voltage | 1100 V |
| Packaging Type | Roll |
| Current Rating | 1100 VOLT |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 100 Meter
| Insulation Material | PVC |
| Brand | Polycab |
| Application | Control Cable |
| Cable Length | 500 meter |
| Voltage | 1100 V |
| Packaging Type | Roll |
| Current Rating | 1100 VOLT |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 100 Meter
| Insulation Material | PVC |
| Brand | Polycab |
| Application | Control Cable |
| Cable Length | 500 meter |
| Voltage | 1100 V |
| Packaging Type | Roll |
| Current Rating | 1100 VOLT |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 100 Meter
| Brand | Polycab |
| Insulation Material | XLPE |
| Application | Control Cable |
| Cable Length | 500 meter |
| Voltage | 1100 V |
| Packaging Type | Drum |
| Current Rating | 1100 VOLT |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 100 Meter
| Insulation Material | PVC |
| Brand | Polycab |
| Application | Power Cable |
| Cable Length | 500 meter |
| Voltage | 1100 V |
| Packaging Type | Roll |
| Current Rating | 1100 VOLT |
Additional Information:
View Complete details