Chandni Chowk, New Delhi, Delhi
GST No. 07AYOPJ0379B2ZG
Call 07949359239 89% Response Rate
Send Enquiry
Minimum Order Quantity: 100 Meter
Product Brochure
| Number Of Core | 2 Core |
| Conductor Type | Stranded |
| Product Type | MULTICORE COPPER FLEXIBLE CABLE |
| Conductor Construction | COPPER |
| Power | 1100 VOLT |
| Conductor Resistance | Yes |
| Flame Retardant | Yes |
| Is It Armoured | No |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 100 Meter
| Number of Cores | 4 Core |
| Insulation Material | PVC |
| Brand | Finolex |
| Product Type | Aluminum Armored Cable |
| Packaging Type | 100 m |
| Flame Retardant | Yes |
| Material | Aluminum |
| Color | Black |
| Conductor Type | Stranded |
| Country of Origin | Made in India |
| Size sq mm | 240 |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 100 Meter
| Brand | KEI |
| Insulation Material | XLPE |
| Application | Control Cable |
| Cable Length | 500 meter |
| Voltage | 1100 V |
| Packaging Type | Roll |
| Current Rating | 1100 VOLT |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 100 Meter
| Number of Cores | 4 Core |
| Conductor Size | 150 sq. mm |
| Brand | Polycab |
| Armouring Type | Steel Flat Strip |
| Insulation Material | XLPE |
| Conductor Material | Aluminium |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 100 Meter
| Conductor Type | Stranded |
| Product Type | MULTICORE ARMOURED CABLE |
| Conductor Construction | ARMOURED |
| Power | 1100 VOLT |
| Conductor Resistance | Yes |
| Flame Retardant | Yes |
| Is It Armoured | Yes |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 100 Meter
| Conductor Type | Stranded |
| Product Type | MULTICORE COPPER FLEXIBLE CABLE |
| Conductor Construction | COPPER |
| Power | 1100 VOLT |
| Conductor Resistance | Yes |
| Flame Retardant | Yes |
| Is It Armoured | No |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 100 Meter
| Brand | KEI |
| Insulation Material | XLPE |
| Application | Power Cable |
| Cable Length | 500 meter |
| Voltage | 1100 V |
| Packaging Type | Roll |
| Current Rating | 1100 VOLT |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 100 Meter
| Brand | Polycab |
| Insulation Material | XLPE |
| Application | Control Cable |
| Cable Length | 500 meter |
| Voltage | 1100 V |
| Packaging Type | Drum |
| Current Rating | 1100 VOLT |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 100 Meter
| Brand | FINOLEX |
| Product Type | ALUMINIUM ARMOURED CABLE |
| Packaging Type | 100 MTR |
| Flame Retardant | Yes |
| Color | BLACK |
| Conductor Type | Stranded |
| Insulation Material | PVC |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 100 Meter
| Brand | Finolex |
| Insulation Material | PVC |
| Application | Control Cable |
| Cable Length | 500 meter |
| Voltage | 1100 V |
| Packaging Type | Roll |
| Current Rating | 1100 VOLT |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 100 Meter
| Brand | Havells |
| Insulation Material | PVC |
| Application | Control Cable |
| Cable Length | 500 meter |
| Voltage | 1100 V |
| Packaging Type | Roll |
| Current Rating | 1100 VOLT |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 100 Meter
| Brand | Finolex |
| Insulation Material | PVC |
| Application | Control Cable |
| Cable Length | 500 meter |
| Voltage | 1100 V |
| Packaging Type | Roll |
| Current Rating | 1100 VOLT |
Additional Information:
View Complete details