Chandni Chowk, New Delhi, Delhi
GST No. 07AYOPJ0379B2ZG
Call 07949359239 89% Response Rate
Send Enquiry
Minimum Order Quantity: 100 Meter
| Brand | Havells |
| Insulation Material | PVC |
| Application | Power Cable |
| Cable Length | 500 meter |
| Voltage | 1100 V |
| Packaging Type | Roll |
| Current Rating | 1100 VOLT |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 100 Meter
| Number of Cores | 4 Core |
| Brand | Polycab |
| Insulation Material | PVC |
| Conductor Type | Stranded |
| Product Type | Multicore Armored Cable |
| Conductor Construction | Aluminium |
| Voltage | 220 V |
| Packaging Type | Roll |
| Power | 1100 Volt |
| Conductor Resistance | Yes |
| Flame Retardant | Yes |
| Country of Origin | Made in India |
| Size sq mm | 50 |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 100 Meter
| Conductor Type | Stranded |
| Product Type | MULTICORE ARMOURED CABLE |
| Conductor Construction | ARMOURED |
| Power | 1100 VOLT |
| Conductor Resistance | Yes |
| Flame Retardant | Yes |
| Is It Armoured | Yes |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 100 Meter
| Brand | Havells |
| Insulation Material | PVC |
| Application | Power Cable |
| Cable Length | 500 meter |
| Voltage | 1100 V |
| Packaging Type | Roll |
| Current Rating | 1100 VOLT |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 100 Meter
| Brand | KEI |
| Insulation Material | XLPE |
| Application | Power Cable |
| Cable Length | 500 meter |
| Voltage | 1100 V |
| Packaging Type | Roll |
| Current Rating | 1100 VOLT |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 100 Meter
| Conductor Type | Stranded |
| Product Type | MULTICORE COPPER FLEXIBLE CABLE |
| Conductor Construction | COPPER |
| Power | 1100 VOLT |
| I Deal In | New Only |
| Conductor Resistance | Yes |
| Flame Retardant | Yes |
| Is It Armoured | No |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 100 Meter
| Brand | Polycab |
| Conductor Material | Copper |
| Insulation Material | PVC |
| Application | Control Cable |
| Cable Length | 500 meter |
| Voltage | 1100 V |
| Packaging Type | Roll |
| Current Rating | 1100 VOLT |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 100 Meter
| Brand | Havells |
| Insulation Material | PVC |
| Application | Power Cable |
| Cable Length | 500 meter |
| Voltage | 1100 V |
| Packaging Type | Roll |
| Current Rating | 1100 VOLT |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 100 Meter
| Brand | KEI |
| Insulation Material | PVC |
| Application | Control Cable |
| Cable Length | 500 meter |
| Voltage | 1100 V |
| Packaging Type | Roll |
| Current Rating | 1100 VOLT |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 300 Meter
| Number Of Cores | Double core |
| Patch Panel Type | Cat 6 |
| Usage/Application | Networking |
| Cable Type | Optical Fiber |
| Packaging Type | Roll |
| Temperature | 40 Degree C |
| Size | 24 AWG |
| Conductor Material | Copper |
| Application | Construction |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 100 Meter
| Number Of Cores | Multi core |
| Patch Panel Type | Cat 7 |
| Usage/Application | Networking |
| Insulation Material | PVC/XLPE |
| Conductor Material | Aluminium |
| Packaging Type | Roll |
| Cable Type | Unarmoured |
| Temperature Rating | -40 Degree C To 70 Degree C |
| Application | House/Construction/Electric Equipment. |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 100 Meter
| Number of Cores | 2 Core |
| Conductor Material | Aluminum |
| Insulation | XLPE |
| Type | LT Power Cable |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Meter
| Insulation Material | PVC |
| Conductor | Copper |
| Usage/Application | Industrial |
| Color | Black |
| Voltage | 1100V |
| Packaging Type | Roll |
| Certification | IS 694 |
| Country Of Origin | Made in India |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 100 Meter
| Product Type | ALUMINIUM ARMOURED CABLE |
| Packaging Type | 100 MTR |
| Flame Retardant | Yes |
| Color | BLACK |
| Conductor Type | Stranded |
| Insulation Material | XLPE, PVC |
| Brand | POLYCAB |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Meter
| Material | Aluminium |
| Usage/Application | Industrial |
| Shape | Round |
| Conductor Type | Stranded Conductor |
| Color | BLACK |
| Product Type | ALUMINIUM HT CABLE |
| Length | 100 MTR |
| Country of Origin | Made in India |
Brand Stranded Compact Circular Aluminium Conductor, Conductor Screen With Extruded Semi Conducting Compound, XLPE Insulated, Insulation Screening with extruded Semi Conducting Compound in combination with Copper Tape, cores laid up, innersheath of PVC tape, galvanised flat steel strip armoured and overall PVC Sheathed Cable conforming to IS 7098 / (PART-II) 1985 with latest amendments. Polycab Lapp Finolex Belden Cable Distributor Supplier Dealer in Delhi NCR
PRICE RANGE ₹ 1775.88 PER MTR TO ₹ 2735.28 PER MTR.
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 305 meter
| Length | 305 MTR |
| Material | Copper |
| Color | Black |
| Product Type | COAXIAL VIDEO CABLE |
| I Deal In | New Only |
| Packaging Size | 305 MTR COIL |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
View Complete details